Ljubezen?

Ljubezen? Kaj je ljubezen? To je res močno čustvo, ki začenja prepire, vojne in je tema mnogih pesmi, iger, zgodb … O ljubezni je v svojih delih pisal tudi avtor William Shakespear.

William se je rodil 23. aprila leta 1564 v Stratfordu ob reki Avon. Odraščal je v premožni meščanski družini in se poročil pri 18-tih letih. Umrl je leta 1616. Njegova najbolj znana dela so Othello, Kralj Lear, Sen Kresne noči … Njegova svetovno znana tragedija se imenuje Romeo in Julija.

Literarno delo govori o na smrt sprtih družinah Capulet in Monteg. Capuleti organizirajo ples v maskah, ki se ga udeleži tudi Romeo Monteg. Tam se Romeo in Julija zaljubita na prvi pogled. Po plesu se Romeo pritihotapi na Capuletov vrt pod Julijin balkon, kjer si izpovesta ljubezen in dogovorita o poroki. Naslednji dan po poroki Romeo sreča Tybalta, ki ubije njegovega prijatelja, zato Romeo ubije še njega in je izgnan iz Verone.

Naslednje jutro Julija izve o njeni poroki zs Parisom. Da bi se rešila poroke, spije napoj in postane navidezno mrtva. Ko Romeo izve, da je Julija mrtva, ob pogledu nanjo spije strup. Ona pa se po popustitvi napoja zabode in umre še sama. Njuni družini se ob zavedanju, kaj se je zgodilo, pobotata.

Romeo je noro zaljubljen v Julijo, kar ji brez sramu da vedeti z romantičnim dvorjenjem, kot vidimo v odlomku. Zanjo je pripravljen dati in tvegati vse v imenu ljubezni kakor takrat, ko se je udeležil plesa in se pritihotapil na njen vrt. Samozavesten v njuno ljubezen je mnogokrat odreagiral prehitro. Njegova trma in samosvojost se kaže, ko je ubil Tybalta in Parisa ali ko se je želel poročiti tako hitro, medtem ko je vedel, kako tvegano je vse to, a ostal je pogumen. Za Julijo bi naredil vse, saj je njegova ljubljena in ljubezen ne pozna meja in v njunem primeru terja smrt, a Romea je še zmerom gnala k Juliji.

Njegove odločitve so prenagle, po mojem mnenju tudi neumne in nesmiselne, saj ubijanje in skrivna poroka ne more rešiti njunih problemov. Ravnati bi moral drugače. Vsaj jaz bi. S pogovorom bi mogoče lahko rešil stvari in prihranil nekaj krvi, a povsem razumem njune odločitve. Tako kot pravijo, da je ljubezen brezglava, se v tej tragediji zelo lepo opazi.

Čustva ljubezen, upanje in jeza (saj ne more biti z Julijo) so v zgodbi odigrale pomembno vlogo v razpletu dogajanja.

Kaj bi bilo, če bi sodobni Romei bili takšni? No, to je skoraj nemogoče. Že ob pogledu na njih veš, da ti takšnega dvorjenja in primerjanja s svetnico ne bi dali. Zate ne bi zapustili svojih družin in se odpovedali svojemu imenu, kakor se je bil pripravljen Romeo v tej neskončni ljubezni. Lahko smo srečne, da nam še kdaj prinesejo rože in rečejo te čarobne besede. “Ljubim te” je že zadnje čase težko slišati, kaj šele vsaj del Romeovega dvorjenja pod Julijinim balkonom. Vsi čakajo, da bo dekle naredilo prvi korak priznanja ljubezni. Na svetu je mnogo fantov, ki še čakajo na njihovo ljubezen. Niso vsi enaki, zato je možno, da se še kje skriva kakšen sodobni Romeo, ki ga bo ljubezen gnala iskati mogoče prav tebe.

Urška Zorec, 9. razred

Žan Kosar, 7. razred