Ana Saldanha: Za starejše od šestnajst

Tako je, peta knjiga, ki so jo brali učenci v letošnjem tekmovanju, je zgodba o najstniškem tipanju po odnosih med spoloma Za starejše od šestnajst. Še ne šestnajstletna Dulce se na Facebooku spozna s še enkrat starejšim Eddijem. Prijateljstvo nadaljujeta s telefonskimi pogovori in sporočili. Ko se njuni resničnosti prekrižata v podeželskem mestecu Vila Nova de Senfins, se zapleteta v kratkotrajno strastno ljubezensko razmerje. Kaj od odnosa pričakuje Dulce? Kaj od nje hoče Eddie? Kot da njuno preizpraševanje ne bi zadoščalo, se v dogajanje vpletejo še policija, sodišče in mediji.

Tekmovalci so poznavanje vsebine romana preizkusili v kvizu. Gre za prvi v slovenščino prevedeni roman na Portugalskem izjemno cenjene in priljubljene mladinske pisateljice Ane Saldanhe ter obenem za eno redkih besedil portugalske mladinske književnosti pri nas.

Pri prvi ustvarjalni nalogi so se učenci seznanili s povezovanjem glasbe, literature in filma. Predstavljati so si morali, da bi po romanu posneli mladinski film, in se postaviti v vlogo režiserja oz. režiserke ter napisati, na katerem mestu v romanu bi predvajali določeno pesem. Nekateri so glasbo poiskali na internetu, drugi pa so jo uglasbili sami.

Utemeljitev strokovne komisije: Ekipa Flowers (učenke naše šole) je za enega od glasbenih predlogov delno priredila pesem Ferija Lainščka, dodala svojo instrumentalno podlago ter vse svoje izbire smiselno utemeljila. Učenke so si v tem izzivu delile 1. mesto še z eno ekipo.

Če bi po romanu posneli mladinski film, bi izbrale naslednje 3 pesmi.

UVODNA ŠPICA

1. FERI LAINŠČEK: AFRODITA (besedilo smo delno spremenile in pesmi dodale svojo instrumentalno podlago – navdih smo dobile v knjigi, ko Eddie igra kitaro, pri Dulce pa se začnejo čustva krepiti – pesem smo spremenile tako, da Dulce govori o Eddiju – v središču je njen zorni kot doživljanja).

V filmu bi pesem umestile – prvi dve kitici v uvodni del bi jih Dulce napisala ob začetku ljubezni. 3. in 4. kitico bi v filmu zavrtele na koncu kot zaključno špico, ko Dulce ugotovi, kaj se je zgodilo in se s tem sprijazni (pesem piše v tretji osebi, ker se želi odmakniti od vseh teh spominov).

2. Ludovico Einaudi: Experience

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=_VONMkKkdf4

To instrumentalno glasbeno podlago bi uporabile v različnih delih filma (predvsem za poudarjanje Dulcinih čustev), predvsem za prikaz in stopnjevanje Dulcinih čustev (že od samega njunega spoznanja in kako se je njuna ljubezen spreminjala, kar bi ponazorili prav z  jakostjo/močjo/hitrostjo glasbe, gledalec bi ob tem začutil Dulcino strast/njeno intenzivno doživljanje neskončne/neopisljive ljubezni. Vrhunec njenega doživljanja ponazarja pesem od 1.50 minut.)

3. Taylor Swift: All too well

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=9OQBDdNHmXo

To glasbo bi uporabile v filmu proti koncu, ko se Dulce spominja skupnih doživetij z Eddijem (dobrih in slabih), saj se avtorica Taylor Swift podobno kot Dulce skozi pesem sprašuje, kaj bi se zgodilo z njuno zvezo, če med njima ne bi bilo takšne starostne razlike. Pesem All too well vsebinsko (zgodbeno) sovpada s samo vsebino literarnega dela Za starejše od šestnajst.

Roman Za starejše od šestnajst dokazuje, da je ljubezen res slepa in da je včasih dobro sneti rožnata očala. Pri drugi ustvarjalni nalogi Nasvet prijateljici nas je zanimalo, kaj bi tekmovalci svetovali Dulce, če bi bili njeni prijatelji in bi jim zaupala, da ji je všeč precej starejši moški. Napisali so ji pisma, v katerih so ji zaupali svoje mnenje o Eddieju.

Porto, 8. 3. 2022

Hej Dulce!

Kako si kaj? Glede na pismo, ki si mi ga poslala, sklepam, da si odlično. Ta tvoj Eddie zveni kot popolni princ na belem konju. Vesela sem zate, da si se po tvojem mnenju zaljubila, a sem malce skeptična glede tega tvojega fanta.

Njegova leta mi ne gredo v glavo. Star je dvakrat toliko kot ti! Ali vaju sploh zanimajo enake stvari? Po mojem mnenju si malce prehitra. V svojem pismu si mi opisala, da je on tvoja »prava ljubezen«, ampak se sprašujem, če sploh veš, kaj je to »prava ljubezen«. Mene ne sprašuj, ker tudi sama ne vem! Želim ti samo povedati, da stvari ne jemlji resno, kaj če je samo nek »čudak«, ki se želi s tabo samo igrati. Mislim, da si malce zaslepljena in da te je njegov lažni nasmeh »začaral«. Svoji čustvom si pustila nadvlado in zdaj misliš, da je vse skupaj res. Pa je?

Zdaj si misliš: »No, pametnjakovička, potem pa mi povej, kaj naj naredim?« No, moja draga prijateljica, predlagam ti, da stopiš korak nazaj in pomisliš na prihodnost. Ko boš ti stara 30, bo on skoraj 60! Ali si res želiš izgubiti »ljubezen svojega življenja« pri 40-tih letih? Potem pomisli glede družine. Kako bo z otroki? Ali si jih sploh želiš? Zastavi si vprašanja in po dobrem premisleku nanje odgovori. Pomisli tudi na svojo lastno prihodnost: šola? Služba? Koliko si pripravljena tvegati? Ali si pripravljena tvegati odnos s starši? Družino? Zavedaj se, da z vsemi lepimi stvarmi se nam v življenje prikradejo tudi slabe, ki se jim želimo izogniti, ampak se jim ne moremo.

Dulce, vsi ljudje ti stojimo ob strani, in ti želimo le najboljše. Eddie pa ta oseba ni. Jaz ga ne poznam, ti ga ne poznaš, nihče ga ne pozna tako dobro kot on sam in če še on ne ve, kaj bi rad, ta oseba zagotovo ni dobra zate.

Pošiljam ti lepe pozdravčke.

FLOWERS